Czego nie wolno wysyłać kurierem?

Każda firma kurierska posiada swój własny regulamin, który zabrania wysyłki niektórych przedmiotów. Większość spedytorów nie podejmuje się obrotu rzeczami niebezpiecznymi i nielegalnymi, dlatego warto dokładnie przejrzeć zapisy każdej z nich, aby w ostatniej chwili nasza paczka nie została odrzucona. Każdy zakazana zawartość jest wybrana na zasadzie logiki, gdyż firmy kierują się między innymi dobrem pracowników oraz bezpieczeństwem innych przesyłek, a także czystą ekonomią. Warto poznać najczęstsze towary zakazane i zastosować się do poniższych rad, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z przekazaniem firmie kurierskiej towaru objętego rygorystycznie przestrzeganym zakazem.

Podział rzeczy zakazanych

Warto na samym wstępie uzmysłowić sobie, że towar zakazany jest podzielony na dwie grupy. Pierwszą z nich są rzeczy zakazane prawnie i nielegalne w całym państwie oraz Unii Europejskiej. W tej kategorii znajdziemy między innymi broń, narkotyki, nielegalnie wytwarzany alkohol, papierosy czy podrobione pieniądze. Lista jest jednak dłuższa i obejmuje wszystkie produkty oraz akcesoria, którymi obrót jest zdelegalizowany.

Drugą grupę stanowią towary wyłączone z przewozu i są ustalane osobno przez każdą firmę kurierską. Większość przewoźników wlicza w tę grupę między innymi rzeczy niehigieniczne, niebezpieczne oraz niezgodne z zamysłem danej firmy. Osoby decyzyjne biorą pod uwagę między innymi dobro pracowników, ochronę innych paczek przed ich zabrudzeniem czy też zgodność z postanowieniami danego spedytora tyczących się np. ekologii.

Rzeczy zakazane bezwzględnie

Rzeczy, których nie wolno wysyłać pod żadnym pozorem są nielegalne także w tradycyjnym obrocie, dlatego stosunkowo łatwo je odnaleźć. W Polsce całkowicie zakazana (poza określonymi przypadkami) jest broń palna i tym samym nie wolno wysyłać pistoletów, strzelb czy innych produktów w tej kategorii. Nielegalnie wytwarzane papierosy czy alkohol uszczuplają budżet państwa przez brak akcyzy, przez co ich wysyłka, a także bezpośredni obrót są prawnie zakazane pod groźbą wielu lat więzienia.

Nie wolno wysyłać również fałszywych pieniędzy czy papierów wartościowych, gdyż same w sobie są nielegalne i nie wolno nimi obracać. Jednak największą uwagę przywiązuje się do wykrywania narkotyków, których wykrycie grozi ogromnymi problemami dla zleceniodawcy i również dla firmy kurierskiej.

Rzeczy zakazane regulaminem danego przewoźnika

Większość firm kurierskich ma w swoim regulaminie wyszczególnione zakazane pozycje, wśród których warto wymienić płyny umieszczone w szklanych pojemnikach, mogących ulec stłuczeniu podczas transportu. Wyłączone z obrotu są także produkty o bardzo wysokiej wartości oraz materiały pirotechniczne i zwierzęta.

Spedytorzy nie przyjmą także materiałów organicznych, takich jak kości zwierząt oraz ludzi, a także próbek krwi i innych płynów ustrojowych przeznaczonych do badań oraz narządów do przeszczepów czy innych materiałów pochodzenia zwierzęcego oraz ludzkiego.

Większość firm uniemożliwia także przewóz niektórych części mechanicznych, takich jak silniki, skrzynie biegów, akumulatory, paliwo, olej i produkty smarne. Spedytorzy nie przyjmą do realizacji także przesyłek z bardzo nietrwałą zawartością, np. w postaci luster, szyb samochodowych, ceramicznych produktów łazienkowych czy żyrandoli, a nawet towarów z elementami szklanymi. Lista produktów zakazanych jest bardzo długa i nie sposób tu wszystkich wymienić. Warto jednak sprawdzić przed skorzystaniem z oferty danej firmy kurierskiej wyłączenia jeszcze przed ostatecznym nadaniem przesyłki.

Dlaczego firmy kurierskie nie podejmują się wysyłki niektórych rzeczy?

Firmy kurierskie wyłączają niektóre produkty z obrotu nie bez powodu. Większość dba między innymi o dobro swoich pracowników i nie przyjmuje rzeczy, które mogą być niebezpieczne dla załogi. Są to między innymi przedmioty łatwopalne, które grożą wybuchem pożaru w samochodzie dostawczym lub w magazynie czy tkanki ludzkie lub zwierzęce, które mogą wywołać choroby lub reakcje alergiczne.

Z kolei szklane produkty po stłuczeniu mogą zranić pracownika i tym samym wywołać ogromne problemy dla firmy kurierskiej. Okazuje się zatem, że towary zakazane są wybierane także przez pryzmat bezpieczeństwa i zdrowia obsługi.

Czasami towary są wyłączone ze względów ekonomicznych, gdyż obrót nimi wywołuje bardzo duże koszty. Takie podejście widać między innymi po wyłączeniu z obrotu rzeczy bardzo drogich i o wysokiej wartości, których uszkodzenie lub zaginięcie może wywołać w firmie ogromne koszty związane z usunięciem szkody. Względy ekonomiczne widać również po zakazie przewozu rzeczy płynnych, gdyż ich rozlanie grozi uszkodzeniem również sąsiadujących przesyłek.

Zalanie paczek innych nadawców olejem czy innymi płynami często skutkuje ich uszkodzeniem i dużymi kosztami dla firmy. Z tego samego powodu nie są przyjmowane także rzeczy, które łatwo podrobić i są zupełnie nielegalne, gdyż ich znalezienie przez organy ścigania może zatrzymać pracę całego oddziału na czas przeszukiwania i śledztwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziesięć + 10 =