Czy i na jakich zasadach można zwrócić towar kupiony przez internet?

W dzisiejszych czasach coraz częściej korzystamy z możliwości robienia zakupów przez internet. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim większy wybór produktów, a także oszczędność czasu i pieniędzy. Co zrobić jednak w przypadku, kiedy dostarczony produkt nie odpowiada naszym oczekiwaniom. Czy przysługuje nam możliwość zwrotu towaru? Jeśli tak, to w jaki sposób tego dokonać?

Ile czasu mamy na odstąpienie od umowy?

Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta, na odstąpienie od umowy przysługuje nam okres 14 dni kalendarzowych. Czas ten liczony jest od dnia otrzymania przez nas towaru. W tym okresie należy złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Jednocześnie nie jesteśmy zobowiązani do podania jakiejkolwiek przyczyny naszej decyzji. Ważnym w istocie faktem jest to, że konsument musi być w wyraźny sposób powiadomiony o prawie do odstąpienia od umowy najpóźniej w momencie wyrażenia woli zawarcia umowy na odległość przez kupującego. Jeżeli tak się nie stanie, termin odstąpienia od umowy wydłuża się z 14 dni na 12 miesięcy.

Ile czasu mamy na zwrot towaru?

Kiedy już złożymy oświadczenia o odstąpieniu od umowy (możemy to zrobić wypełniając formularz dostarczony nam przez przedsiębiorcę, ale także poprzez wiadomość e-mail lub kontakt telefoniczny), mamy kolejne 14 dni na odesłanie produktu do sprzedawcy. Czas ten liczony jest od dnia złożenia oświadczenia. Przed wysłaniem paczki warto jednak zapoznać się z regulaminem zwrotów i sprawdzić, czy sprzedawca nie uwzględnił w nim jakiś szczególnych warunków odnośnie zwrotu zakupionego u niego towaru.

Kiedy możemy oczekiwać zwrotu pieniędzy?

Zgodnie z ustawą, sprzedawca ma obowiązek zwrócić klientowi pieniądze w ciągu 14 dni od odstąpienia od umowy. W przypadku nie otrzymania pieniędzy, należy ponownie skontaktować się ze sprzedawcą. Dodatkowo jeżeli przedsiębiorca nie zwróci płatności w powyższym terminie, konsument może naliczać od niej ustawowe odsetki.

Czy otrzymamy zwrot kosztów wysyłki?

Ustawa o prawach konsumenta, oprócz zwrotu kosztu samego produktu, przewiduje również zwrot kosztów dostarczenia. W praktyce oznacza to iż możemy oczekiwać zwrotu pieniędzy tylko za pierwszą przesyłkę otrzymaną przez nas od sprzedającego. W przypadku odstąpienia od umowy produkt musimy odesłać na własny koszt. Oprócz tego sprzedawca zmuszony jest do zwrotu jedynie kwoty odpowiadającej najtańszemu sposobowi dostawy obowiązującemu w danym sklepie internetowym. Jeśli wybraliśmy więc droższą dostawę np. kurierem, a była możliwość wysłania produktu tańszą przesyłką chociażby za pomocą Poczty Polskiej, przedsiębiorca zobowiązany jest do zwrotu kwoty za tańszy sposób dostawy.

Czy każdy produkt możemy zwrócić?

Teoretycznie tak. Ustawa przewiduje jednak parę wyjątków od tej reguły. Zwrot nie jest możliwy gdy:

  • cena produktu/usługi jest zmienna (np. zależy od wahań na rynku finansowym) i sprzedawca nie ma nad nią kontroli
  • zakupiony produkt został wyprodukowany na specjalne zamówienie konsumenta, według jego zindywidualizowanych wytycznych (np. okulary korekcyjne ale także kubek czy koszulka z własnym nadrukiem)
  • produkty mają krótki termin przydatności lub szybko ulegają zepsuciu (np. niektóra żywność)
  • produkt znajduje się w szczelnym i zapieczętowanym opakowaniu, którego otwarcie uniemożliwia zwrot ze względów ochronnych lub higienicznych (np. jałowe opatrunki)
  • zamawiane programy komputerowe znajdowały się w szczelnie zamkniętych opakowaniach, które zostało otwarte przez klienta (np. zafoliowane płyty CD, DVD czy BluRay, które konsument odpakował)
  • zamówienie dotyczyło gazet i czasopism (nie dotyczy prenumerat)
  • zawarcie umowy dotyczyło rezerwacji towaru lub usługi (np. najem mieszkania/samochodu, bilet na wydarzenia rozrywkowe)
  • sprzedaż dotyczyła treści cyfrowych niezapisanych na nośniku (dostępnych online)

Co jeśli paczka w ogóle do nas nie dotrze?

Przedsiębiorca jest zobowiązany do dostarczenia towaru nie później niż w ciągu 30 dni, chyba że na linii sprzedawca-konsument doszło w tej sprawie do innych ustaleń. W razie opóźnienia klient może wyznaczyć dodatkowy termin na wydanie produktu, a gdy on minie – odstąpić od umowy.

Co jeśli otrzymamy wadliwy produkt?

Jeśli towar ma wady, również możemy dokonać jego zwrotu. W tym wypadku jednak, przysługują nam na to aż dwa lata od momentu zakupu. Od przedsiębiorcy możemy żądać: naprawy, wymiany, obniżenia ceny lub w przypadku naprawdę znaczących wad – zwrotu pieniędzy. Aczkolwiek gdy dokonujemy reklamacji potrzebny nam będzie dowodu zakupu, choć nie musi być to oryginalny paragon. Możemy posłużyć się np. potwierdzeniem płatności kartą czy też wyciągiem z konta. Jak widać, w przypadku zakupów internetowych ustawa mocno chroni konsumenta, dlatego znając swoje prawa, nie musimy się bać o bezpieczeństwo swoje i swoich pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 5 =