Czy warto ubezpieczać przesyłki kurierskie

Każda przesyłka – i to niezależnie od jej zawartości – jest podatna na zniszczenia. Czasem nie da się ich uniknąć. Sortowanie i bezpośrednia obsługa każdej paczki są momentami, w których paczka może być rzucana, obijana czy szybko i mało delikatnie przenoszona z miejsca na miejsce. Co więcej, może dojść do jej zaginięcia, co raczej zdarza się bardzo rzadko, ale i taka ewentualność może nastąpić.

Wszystkie paczki są monitorowane i skanowane w każdym punkcie, dlatego możliwość ich zaginięcia została zminimalizowana niemal do zera. Warto jednak pamiętać, że może wydarzyć się ich kradzież lub zniszczenie wskutek wypadku, niesprzyjających okoliczności czy w chwili rozboju, bądź celowego uszkodzenia. Zatem, czy warto stosować ubezpieczenie przesyłki kurierskiej?

Czym jest ubezpieczenie przesyłki

Warto na samym wstępie przypomnieć sobie czym jest ubezpieczenie przesyłki. W bardzo prostych i zrozumiałych słowach, jest to wartość danej paczki, która zostanie wypłacona nadawcy w chwili jej zaginięcia lub zniszczenia. Dla większości osób jest to pełna wartość przesyłanego przedmiotu, czasami z wliczonymi kosztami pakowania oraz dowozu do punktu obsługi. Większość firm kurierskich ma dostępne ubezpieczenie w bardzo szerokim zakresie, nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a ich koszt jest bardzo korzystny z punktu widzenia przesyłania rzeczy kosztownych i bardzo rzadkich.

Darmowe ubezpieczenie przesyłki

Warto pamiętać, że każda przesyłka jest automatycznie ubezpieczona w każdej firmie kurierskiej na kwotę 50,00 – 500,00 złotych i do tej kwoty nie jest wymagana jakakolwiek dopłata. Warto jednak dowiedzieć się zawczasu o wysokości darmowego ubezpieczenia, gdy wysyłamy przedmiot o wartości np. 400,00 złotych. Może się wówczas okazać, że wybór danej firmy kurierskiej będzie wymagać zamówienia dodatkowej usługi ubezpieczenia, a u innej takie ubezpieczenie otrzymamy już w cenie przesyłki – za darmo.

Jakie są koszty ubezpieczania przesyłki?

To najistotniejsze zagadnienie dla większości zleceniodawców. Koszt ubezpieczenia jest niewspółmiernie niski w stosunku do efektu ochrony i zazwyczaj wiąże się z bardzo niewielką dopłatą rzędu kilku procent wartości. Kwoty ubezpieczenia są tak niskie, że warto je stosować we wszystkich przesyłkach droższych niż umowna kwota darmowego ubezpieczenia 50,00 – 500,00 złotych.

Kiedy warto stosować ubezpieczenie?

Bardzo delikatny sprzęt fotograficzny lub komputerowy jest szczególnie narażony na uszkodzenia i tym samym powinno się w ich przypadku zawsze stosować ubezpieczenie dodatkowe na pełną kwotę. Niewielkie elementy są podatne na wstrząsy czy zmianę pozycji i tym samym cechują się brakiem odporności na warunki panujące w sortowni czy w samochodzie doręczającym. To samo ma się z przesyłkami ze szklaną zawartością, która ulega bardzo łatwemu zniszczeniu nawet wskutek przesuwania paczki czy sortowania. To bardzo delikatny materiał i tym samym jest wart ubezpieczenia na pełną kwotę.

Równie istotne są rzeczy materialne, które darzymy szczególną sympatią i mają wartość sentymentalną, takie jak obrazy, fotografie czy zapiski. Warto pamiętać, że firmy kurierskie widząc na paczce dużą kwotę ubezpieczenia, traktują ją w nieco inny sposób, z większym zaangażowaniem oraz delikatnością. To znakomity sposób na dodatkowe zabezpieczenie przesyłki, gdyż sama informacja o kruchej zawartości umieszczona na paczce zazwyczaj nie wystarcza.

Kiedy nie warto stosować ubezpieczenia?

Jednak nie zawsze wykupienie dodatkowego ubezpieczenia jest dobrym rozwiązaniem. Dzieje się tak w przypadku nadawania przedmiotów o wartości, która przekracza kwotę darmowego ubezpieczenia o raptem kilka czy kilkadziesiąt złotych. Wówczas wykupienie tej usługi dodatkowej będzie nieopłacalne z punktu widzenia nabywcy oraz zleceniodawcy i podniesie kwotę przesyłki – co prawda nieznacznie – lecz nie da nic w zamian.

Często nie warto decydować się na dodatkowe ubezpieczenie podczas wysyłania rzeczy, które nie są podatne na jakiekolwiek zniszczenie. Są to przeważnie poduszki, twarde elementy metalowe czy drewniane, a także ubrania czy niektóre mniejsze przedmioty. Wówczas ich zniszczenie jest praktycznie niemożliwe w trakcie standardowego procesu przesyłki, a zagubienie jest niezwykle rzadkie.

Czy warto ubezpieczać przesyłki kurierskie?

Ubezpieczenie przesyłki jest bardzo tanie, często zamyka się w kwocie niewspółmiernie niskiej w stosunku do wartości przesyłanych przedmiotów. Dlatego mimo iż takie rozwiązanie podnosi nieco koszt nadania paczki, to jednak przesyłka jest wówczas bezpieczniejsza podczas sortowania, a odbiorca i nadawca – zabezpieczeni finansowo. Warto jednak pamiętać, że kurier odbierający paczkę będzie szczególnie dokładnie oglądał nadawaną paczkę, w celu poszukiwania ewentualnych uchybień i błędów w pakowaniu.

Każdy uszczerbek czy niewielkie dziurki mogą być powodem do zastosowania dodatkowego zabezpieczenia paczki i ewentualnie owinięcia jej dodatkową warstwą folii stretch. Ma to jednak duży sens, gdyż uszkodzenie źle spakowanej paczki jest zdecydowanie łatwiejsze, a wszelkie konsekwencje tego faktu spoczywają wyłącznie na spedytorze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × 2 =