Ile kosztuje ubezpieczenie paczki?

Nadając przesyłkę, warto ją ubezpieczyć. Większość firm kurierskich oferuje usługę ubezpieczenia na pełną wartość przesyłanych przedmiotów, co skutecznie chroni między innymi nadawcę. Pozwala bowiem odzyskać pełną kwotę po zagubieniu lub zniszczeniu przesyłki w trakcie transportu. To niezwykle istotne, szczególnie w przypadku przesyłania kosztownych paczek i nadawania rzeczy, które wymagają szczególnej ochrony. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie to usługa dodatkowa i tym samym podnosi cenę wysyłki.

Podstawowe ubezpieczenie standardowe

Większość firm kurierskich posiada już ubezpieczenie standardowe wliczone do ceny każdej paczki, które nie wymaga dopłaty. Zależnie od spedytora kwota zamyka się w przedziale 50 – 500 zł i tym samym jej zgubienie lub zniszczenie spowoduje wypłatę świadczenia właśnie w tej wysokości. Jeśli zatem wysyłamy przedmiot o wartości niższej lub równej standardowemu ubezpieczeniu, to darmowa alternatywa w pełni zaspokoi nasze potrzeby.

Należy wówczas wybrać opcję ubezpieczenia, ale wpisać w okienku deklarację wartości w kwocie niższej lub równej maksymalnej kwocie bezpłatnego ubezpieczenia. To pozwoli na ominięcie dodatkowych kosztów i skorzystanie z darmowej usługi, lecz należy przy tym pamiętać, że nie zawsze to wystarczy.
Dla przykładu: w firmie DPD,

InPost Kurier oraz DHL darmowe jest ubezpieczenie towaru do 500 zł, w UPS – do 323 zł, w Geis – do 100 zł, natomiast w firmie FedEX – do 50 zł. W usłudze InPost Paczkomaty przesyłki nie są objęte darmowym ubezpieczeniem i tym samym trzeba je dokupić. Dla wielu osób wysyłających niedrogie przedmioty z pewnością wystarczy usługa wliczona już w cenę usługi standardowej.

Warto jednak zawczasu sprawdzić, która firma prezentuje ofertę odpowiadającą naszym potrzebom. Często okazuje się, że firma spedycyjna z początku oceniana jako zbyt droga oferuje darmowe ubezpieczenie do wyższej kwoty. Natomiast w innej dodatkowe ubezpieczenie trzeba wykupić, co tym samym podnosi cenę wysyłki.

Ile kosztuje ubezpieczenie paczki w popularnych markach?

Każda firma ma zupełnie inną politykę cenową i oferuje usługę dodatkowego ubezpieczenia w różnych cenach. Często spotykamy sytuację, w której tańsza firma kurierska oferuje zdecydowanie droższe ubezpieczenie dodatkowe. Warto zatem przejrzeć dokładnie oferty każdej z nich i wybrać taką, która całkowicie nam odpowiada.

W firmie UPS koszt ubezpieczenia przesyłki od kwoty 323 zł do 10 000 zł wynosi 5,01 zł brutto, a od kwoty 10 000 zł aż do 100 000 zł zapłacimy 5,01 zł brutto za każde rozpoczęte 10 000 zł.

W równie popularnej firmie DPD kwoty ubezpieczenia są bardziej skomplikowane i wynoszą kolejno 1,00 zł od kwoty 500 zł do 1 000 zł, 4,21 zł od 1 000 zł do 2 500 zł, 8,43 zł od 2 500 zł do 5 000 zł, 8,43 zł od 2 500 zł do 5 000 zł oraz 19,64 zł od 5 000 zł do 10 000 zł. Natomiast 19,64 zł zapłacimy za ubezpieczenie do kwoty 100 000 zł.

W DHL kwoty ubezpieczenia są podobne do powyższych. Od 500 zł do 1 000 zł zapłacimy za ubezpieczenie dodatkowe 1,01 zł, za kwotę 1 000 do 2 500 zł będzie trzeba uiścić 1,49 zł, a za wartość 2 500 zł do 5 000 zł koszt wyniesie 2,50 zł. Firma DHL ubezpiecza także droższe przesyłki, lecz na nieco innej zasadzie. Od 5 000 zł do 10 000 zł zapłacimy 4,98 zł, lecz już od 10 000 zł do 50 000 wyliczenie obejmie stałe 4,98 zł brutto + 9,98 zł za każde rozpoczęte 10 000 zł. Co ciekawe, ubezpieczenie od 50 000 zł do 100 000 zł wyniesie 0,3% wartości zamówienia.

Jak widać na powyższych przykładach, każda firma ma zupełnie inaczej zorganizowany cennik, dlatego należy go przeczytać jeszcze przed złożeniem zlecenia. Można bardzo dużo zaoszczędzić, wybierając firmę z ubezpieczeniem darmowym obejmującym wartość naszego towaru. Jeśli jednak jest to niemożliwe, warto wybrać firmę, która oferuje najtańsze ubezpieczenie.

Największe różnice widać przy wysokich kwotach ubezpieczeń. Przedmioty o wartości 100 000 zł ubezpieczymy w firmie UPS nawet 6-krotnie taniej niż w firmie DHL. Wbrew pozorom koszt samej wysyłki schodzi wówczas na zdecydowanie dalszy plan.

Czy warto kupować dodatkowe ubezpieczenie?

Zdecydowanie tak, ale głównie wtedy, kiedy wysyłamy przedmioty delikatne, a zarazem kosztowne. W większości przypadków wystarczy wpisać wartość objętą darmowym ubezpieczeniem i skorzystać z ochrony realizowanej przez standardową usługę bez dopłaty. To pozwoli na wysyłkę przedmiotu bez obaw przed jej zagubieniem, zniszczeniem czy uszkodzeniem. Należy jednak koniecznie zapoznać się z cennikami wszystkich firm dostępnych na rynku i wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania.

Każdy spedytor ma zupełnie inaczej zaprojektowany cennik tej usługi dodatkowej i tym samym praktycznie nie znajdziemy na rynku dwóch identycznych ofert. Bardzo często to właśnie od kosztów ubezpieczenia zależy wybór konkretnego przewoźnika, szczególnie w przypadku firm prowadzących sprzedaż internetową rzeczy kosztownych i delikatnych, np. ekskluzywnych zegarków. Na szczęście na rynku działa wiele firm kurierskich i każdy może wybrać tą, której oferta najbardziej mu odpowiada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście − osiem =