Ile kosztuje wysyłka krajowa

Aktualnie usługi kurierskie nie są już tak drogie jak były kiedyś. Spedytorzy konkurują ze sobą obniżając koszty i tym samym docierają do nowych klientów. Jednak w dalszym ciągu w społeczeństwie tkwi mit mówiący o bardzo wysokiej cenie wszelkich usług kurierskich. To bardzo duży błąd, szczególnie dla nadawców okazjonalnych oraz niewielkich firm sprzedających swoje produkty w internecie. Co więcej, i tak niskie ceny wysyłki można także zdecydowanie obniżyć za pomocą bardzo ciekawych umów bezpośrednich. Ile kosztuje wysyłka krajowa? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Co wpływa na cenę wysyłki

Warto wspomnieć o złożoności całego procesu wysyłkowego. Większość firm kurierskich dysponuje wieloma tysiącami sztuk pojazdów mechanicznych, dziesiątkami tysięcy pracowników oraz wieloma sortowniami, magazynami oraz punktami obsługi bezpośredniej. To oznacza jedno – bardzo wysokie koszty prowadzenia działalności, które trzeba dokładnie kontrolować. Warto podejść do tej kwestii logicznie i zauważyć jak działa każda firma kurierska na podstawie przykładu.

Otóż przebycie paczki 500 kilometrów drogi powinno kosztować około 250 złotych, na co składa się jedynie koszt paliwa tradycyjnego auta dostawczego. Kosztów jest jednak znacznie więcej, gdyż trzeba opłacić dodatkowo kierowcę oraz amortyzację pojazdu. Kwota zatem szybko rośnie z 250 zł na około 500 zł! Jak widać, koszt za przesyłkę wynoszący dla przykładu 20 zł jest wręcz niebywale niski i wydaje się zupełnie niemożliwy. Jak firmy kurierskie są w stanie oferować tak niskie ceny?

Po pierwsze, spedytorzy zwracają ogromną uwagę na stworzenie idealnej siatki, złożonej z samochodów dostawczych, dużych samochodów ciężarowych oraz punktów sortowniczych. Idea działania firmy kurierskiej polega jedynie na obsłudze bardzo wielu paczek za jednym razem, czyli obsługi jak największego wolumenu. Wówczas podczas 500-kilometrowej podróży na miejsce dotrze niejedna, a np. 20 sztuk paczek, co oznacza, iż koszt 500 zł zostanie podzielony po równo na 20 przesyłek. Warto poznać ten proces jeszcze dokładniej.

Skomplikowana droga każdej przesyłki

Paczka odbierana jest przez kuriera z rąk nadawcy lub z punktu nadawczego wraz z wieloma innymi przesyłkami, po czym wraz z nimi dociera do pierwszej sortowni. Zazwyczaj w głównych magazynach znajduje się wiele tysięcy paczek w ciągłym obrocie. W sortowni paczka jest kierowana w kolejne miejsce, wraz z wieloma setkami innych paczek i zostaje przewieziona za pomocą dużych samochodów ciężarowych do kolejnej, bardzo dużej sortowni, znajdującej się bliżej miejsca zamieszkania odbiorcy oraz innych adresatów mieszkających w niewielkiej odległości.

Obsługa magazynu na drugi dzień z samego rana przenosi paczki do samochodów dostawczych, które rozwożą je przez cały dzień. Jak widać, funkcjonowanie firmy kurierskiej polega na jak największym wolumenie. Przewożenie jednej sztuki byłoby zupełnie nieopłacalne, zarówno dla firmy logistycznej, jak i dla klienta czy zleceniodawcy. Dlatego też stworzenie kolejnej marki jest tak trudne, kosztowne i czasochłonne, szczególnie z samego początku, kiedy ilość paczek nie jest w stanie pokryć kosztów jej dostarczenia przez ich zbyt małą ilość.

Ile kosztuje wysyłka krajowa?

Każda firma kurierska ma zupełnie inne cenniki, które obejmują większość rodzajów paczek i są bardzo skonkretyzowane. Zazwyczaj spedytorzy wyceniają paczki na podstawie ich wagi, lecz często waga ustępuje wymiarom, co nosi nazwę przesyłki gabarytowej. Ta forma wyceny ma chronić firmę spedycyjną przed zalewem lekkich, a jednocześnie bardzo dużych paczek, co byłoby w stanie całkowicie upośledzić działanie firmy kurierskiej.

Łatwo sobie wyobrazić wysyłkę kilku paczek o wymiarach 100x100x100 cm o wadze 1 kilograma. Mogłoby to spowodować, że w samochodzie dostawczym kurier doręczający mógłby przewieźć tylko 5 przesyłek, podczas gdy każda paczka kosztowałaby praktycznie najniższą cenę. Firmy kurierskie zabezpieczają się przed tym stosując przesyłkę gabarytową.

Większość firm kurierskich ma trzy rodzaje przesyłek realizowanych przez platformę kurierską epaka.pl i na jej podstawie podane są poniższe ceny. To najpopularniejsza strona internetowa, na której można zapoznać się z ofertą każdej marki spedycyjnej, poznać konkretną wycenę, a także uzyskać niezbędną pomoc w zakresie nadawania przesyłki.

Koperta z dokumentami. To najmniejszy rodzaj przesyłki, głównie za sprawą bardzo niewielkich wymiarów zewnętrznych. Koszt wysyłki koperty z dokumentami do 1 kilograma wynosi w firmie DHL oraz InPost Kurier 14,99 zł, w DPD 20,00 zł, w UPS 25,01 zł, w FedEx 19,99 zł, a w firmie Geis 20,00 zł. W usłudze Paczkomaty koszt najmniejszej koperty z dokumentami o wadze do 1 kilograma wynosi 10,50 zł.

Paczka. To zdecydowanie najczęściej realizowana usługa w każdej firmie kurierskiej i charakteryzuje się bardzo dużą fragmentacją. Warto wziąć pod uwagę ceny wagi, która nas interesuje, gdyż każda firma zupełnie inaczej wycenia każdą masę, dlatego warto przejrzeć dość dokładnie wszelkie cenniki. Dla przykładu cena paczki do 1 kilograma wynosi w firmie DPD 21,00 zł, w Geis 21,01 zł, w FedEx 19,99 zł, w UPS 25,01 zł, w DHL 17,01 zł, a w firmie InPost Kurier za równe 17,00 zł. W Paczkomatach paczkę do 1 kilograma nadamy w cenie 10,50 zł brutto, zaś w Kioskach Ruchu – za 8,00 zł.

Paleta. To usługa przeznaczona na bardzo ciężkie i duże przedmioty, nawet do kilkuset kilogramów i jest realizowana tylko przez niektóre firmy kurierskie. Dla przykładu cena wysyłki palety o wadze do 40 kilogramów wynosi 170,00 zł w firmie FedEx, a 185,00 zł w firmie DPD. Kurier DHL oferuje wysyłkę palety do 100 kilogramów w cenie 170,01 zł brutto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 + 6 =