Jak ustrzec się przed zwrotem paczki kurierskiej?

W dzisiejszych czasach często sprzedajemy coś przez sieć. Bywa jednak, że komuś nie spodoba się to, co od nas otrzyma i dostajemy zwrot. Nie jest to komfortowa sytuacja, przede wszystkim dlatego, że tracimy czas i musimy całą procedurę sprzedaży zaczynać od nowa. Musimy też zwrócić pieniądze, które już uprzednio otrzymaliśmy. Dodatkowo przedmiot może wrócić z uszkodzeniami i potem jest problem udowodnić, czy poczynił je odbiorca, w którego rękach towar przez jakiś czas się znajdował, czy też jest to wina poczty bądź kuriera, który ten przedmiot przewoził (zarówno w jedną, jak i drugą stronę). Dlatego też wielu z nas sprzedając coś, zastanawia się co zrobić, by uchronić się przed możliwością zwrócenia towaru. W dzisiejszym poradniku postanowiliśmy właśnie to sprawdzić.

Sprzedawaj jako osoba prywatna

Jeżeli kupujący nabywa towar przez internet od firmy, to ma prawo do jego zwrotu bez podania przyczyny przez 14 dni. Oczywiście musi sam ponieść koszt wysyłki oraz przesyłki zwrotnej, ale wciąż jest to sytuacja niekomfortowa dla sprzedającego. Jednakże to prawo nie działa, gdy sprzedajemy coś prywatnie. Więc jeżeli mamy firmę, która sprzedaje coś na portalach aukcyjnych, a dany przedmiot chcemy sprzedać bez możliwości zwrotu, to po prostu wystawmy go jako osoba prywatna, na odrębnym koncie (niefirmowym). W takiej sytuacji jesteśmy całkowicie zabezpieczeni przed zwrotem bez podania przyczyny, jednak warto w opisie zawrzeć informację, że na zwrot się nie zgadzamy, do czego mamy pełne prawo w takich okolicznościach. Jest to więc bardzo dobra opcja na to, by sprzedać towar pewnie, ponieważ nie będzie mógł on już zostać do nas legalnie odesłany, a my nie będziemy mieli obowiązku zwracać za niego pieniędzy, a nawet go odbierać, gdyby jednak wrócił.

Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie możemy w ten sposób sprzedawać przedmiotów, które mają wady. To byłoby po prostu nieuczciwe wobec klientów. Dlatego też namawiamy, by z możliwości braku przyjęcia zwrotu (przy sprzedaży jako osoba prywatna), korzystać tylko wtedy, gdy naprawdę musimy. Mimo wszystko warto towar przyjąć, gdy ktoś zechce go zwrócić, gdy jest w stanie to dobrze uargumentować, na przykład przedmiot doszedł zbyt późno, kiedy miał być na prezent dla kogoś, gdy jego wygląd nie odpowiada do końca temu co było na zdjęciach i tak dalej. To znacznie zwiększa naszą renomę w oczach kupujących, otrzymamy dzięki temu więcej pozytywnych opinii na portalu, co sprawi że później klienci będą od nas chętniej kupować kolejne przedmioty. Warto więc dbać o relację z nimi i czasami ugiąć się, nawet w sytuacji gdy prawo nas do tego nie zmusza. Poświęcamy nieco czasu, ale w zamian za to otrzymujemy większą renomę. Niemniej jeżeli nie chcemy przyjmować zwrotów, to sprzedając jako osoba prywatna mamy do tego pełne prawo i warto o tym pamiętać.

Dokładnie opisz i zapakuj przedmiot

Nikt nie lubi kupować w sieci czegoś, co jest źle opisane. Dlatego jeżeli nie chcemy mieć zwrotów, to opiszmy sprzedawany przez nas towar w możliwie najlepszy sposób. Warto wyszczególnić wszystkie wady, nawet jeżeli nie jesteśmy do końca pewni,  że dla kupującego coś może taką wadę stanowić. Jeżeli klient wysyła nam dodatkowa wiadomość z pytaniami o przedmiot, odpowiedzmy rzeczowo i dokładnie. Równie ważne są dobre jakościowo i dokładne zdjęcia. Musimy koniecznie dodać je do aukcji, ponieważ w innym przypadku klienci w ogóle omijają takie pozycje na liście przedmiotów możliwych do kupienia. Zadbajmy więc o dobry aparat fotograficzny i zróbmy fotografie tak, by kolory były najlepiej oddane, oraz uchwyćmy na zdjęciach wszelkie możliwe wady. Dzięki temu klient będzie wiedział czego się spodziewać i nie będzie później zaskoczenia, że na przykład coś jest odłamane, obudowa przytarta i tak dalej.

Równie ważne jest dobre zapakowanie tego, co sprzedajemy. Inaczej przedmiot może zniszczyć się w transporcie i jeżeli okaże się, że stało się to z winy kiepskiego zabezpieczenia przesyłki, to winni tej sytuacji będziemy tylko my. Dlatego też użyjmy dużo folii próżniowej, by uchronić towar przed wibracjami i wstrząsami, a sama paczka powinna być wykonana z mocnej tektury. Jeżeli mamy do czynienia z delikatnym przedmiotem, to dobrze jest do paczki wrzucić również trochę styropianu, dla jeszcze lepszej ochrony przed drganiami. Całość porządnie oblepmy szeroką taśmą, ponieważ najgorsza możliwa sytuacja to taka, w której przesyłka po prostu otworzy się w transporcie, a elementy ze środka powypadają.

Pamiętajmy, że błędy w opisie towaru lub źle zapakowana paczka, która była przyczynkiem do uszkodzenia przedmiotów w transporcie, otwierają drogę do zwrotu nawet wtedy, gdy sprzedajemy jako osoba prywatna. Co więcej, w takiej sytuacji będziemy musieli również zwrócić klientowi koszt wysyłki, a także koszt przesyłki zwrotnej. Będziemy więc potrójnie stratni: zniszczony towar, konieczność zwrotu środków, a także obowiązek zwrócenia kosztów przesyłki w obie strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiem − 5 =