Jak wybrać najlepszą firmę kurierską dopasowaną do potrzeb?

Każda firma kurierska charakteryzuje się zupełnie innymi zaletami. Jedna kusi niskimi cenami wszystkich przesyłek, a inna – wieloma usługami dodatkowymi, możliwymi do zamówienia. Na rynku działa minimum kilka bardzo dużych firm spedycyjnych i tym samym warto przejrzeć ofertę wszystkich, aby móc w efekcie nadawać przesyłki w niskiej cenie i w dobrych warunkach. Jest to jednak proces żmudny, czasochłonny i zarazem bardzo trudny, szczególnie dla osób wysyłających swoje paczki okazjonalnie lub po raz pierwszy. Jak znaleźć idealną firmę kurierską?

Co liczy się najbardziej w firmie kurierskiej

Poszukiwania najlepszej firmy kurierskiej warto rozpocząć od podjęcia wielu ważnych decyzji, np. wyboru, co liczy się dla nas najbardziej i z czego skorzystamy najchętniej. Większość nadawców ma zupełnie inne wymagania i warto je dopasować względem oferty danego przewoźnika. Dla przykładu dla osoby nadającej duże ilości ciężkich i nieporęcznych produktów liczy się między innymi darmowy dojazd kuriera po odbiór paczek, a także możliwość nadania rzeczy niestandardowych.

Z kolei dla sklepów internetowych sprzedających sprzęt elektroniczny z pewnością będzie liczyć się kwota darmowego ubezpieczenia przesyłki. Warto tu wspomnieć o ogromnych różnicach między przewoźnikami. Jeden z nich oferuje darmowe ubezpieczenie do kwoty 500 zł, inne do nieco ponad 300 zł, zaś jeszcze inne jedynie do 50 zł. Tak więc bardzo wiele zależy nie tylko od oferty danej firmy spedycyjnej, lecz także od własnych wymagań zlecającego.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dobrej firmy kurierskiej

Każda osoba, zarówno przedsiębiorca, jak i prywatny nadawca, mają zupełnie inne wymagania względem samej przesyłki, jej wielkości, wagi czy innych parametrów. Są jednak takie kwestie, które sprawdzą się w każdym przypadku i należy do nich między innymi atrakcyjna cena. Większość firm spedycyjnych ma zupełnie różne cenniki i mogłoby się wydawać, że ta z najniższą ceną jest najbardziej atrakcyjna. To jednak okazuje się generalizowaniem.

Droższe firmy kurierskie kuszą jednak innymi zaletami i dlatego są wybierane przez osoby świadome i obeznane na rynku. Firmy z wyższej półki cenowej bardzo często mają dość wysokie darmowe ubezpieczenie, a także niższe ceny usług dodatkowych. Bywa także, iż taki przewoźnik posiada więcej punktów nadań oraz odbioru i cieszy się na rynku usług kurierskich doskonałą opinią. Właśnie dlatego tak bardzo liczy się dokładne przejrzenie oferty każdej z nich.

Równie istotny jest zakres usług dodatkowych. Często to właśnie od nich zależy wybór konkretnego przewoźnika przez daną firmę czy osobę. Dla przykładu, jeśli sprzedajemy rzeczy kosztowne i wartościowe, to koszt wysyłki będzie dla kupującego marginalny i zupełnie pomijalny. Wówczas doskonałym pomysłem będzie skorzystanie z opcji dostarczenia paczki na drugi dzień już w godzinach porannych lub możliwość wyboru konkretnej godziny. To ogromne ułatwienie dla odbiorców.

Liczy się także łatwość złożenia zamówienia

Oczywistym jest, że wybór odpowiedniej firmy kurierskiej to dopiero początek. Później przychodzi czas na nadanie paczki, gdzie też pojawiają się pierwsze schody. Większość firm kurierskich ma zupełnie różne zasady nadawania przesyłek i nie wszystkie będą odpowiadać nadawcy. U kilku przewoźników paczki można nadawać bezpośrednio przy użyciu firmowej strony internetowej, zaś u innych trzeba odwiedzić placówkę lub skorzystać z usług portalu skupiającego oferty wszystkich firm kurierskich.

Takim miejscem jest dla przykładu epaka.pl, gdzie można poznać wszelkie propozycje większości spedytorów dostępnych na rynku polskim i przyswoić sobie wiedzę na temat ich polityki cenowej i zakresu usług dodatkowych.

Warto zwrócić uwagę na ilość punktów obsługi bezpośredniej

Wielu klientów, szczególnie tych starszych i mniej obeznanych w technice internetowej, z pewnością będzie wolało nadawać paczki bezpośrednio. Obsługa internetu dla wielu bywa problemem, lecz i dla nich znajdzie się oferta danego przewoźnika. Najpopularniejszą i najbardziej rozpowszechnioną firmą spedycyjną świadczącą również usługi kurierskie jest Poczta Polska, która umożliwia nadawanie paczek bezpośrednio na poczcie. Wystarczy wypełnić pola w otrzymanym druczku i wydać go wraz z samą przesyłką osobie obsługującej. Całą resztą zajmie się pracownik placówki.

Jednak przy użyciu platformy kurierskiej, takiej jak epaka.pl, można doskonale połączyć wysyłkę przez internet z nadawaniem paczki w punkcie obsługi bezpośredniej. Wystarczy zamówić przesyłkę, wypełnić wszelkie pola i ewentualnie zdecydować się na zamówienie usług dodatkowych, po czym opłacić ją i wydrukować właściwą etykietę oraz przykleić ją na przesyłkę.

Z tak przygotowaną paczką należy udać się do punktu nadania i odbioru, po czym przekazać ją pracownikowi, który po przyjęciu wyda również potwierdzenie nadania. Dzięki temu osoby niezorientowane w temacie internetu będą mogły czuć się bezpieczne i pewnie, gdyż będą obsługiwane przez prawdziwą osobę, a nie komputerowy program.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − 17 =