Plusy i minusy ubezpieczenia przesyłek kurierskich

Ubezpieczanie przesyłek jest bardzo ciekawą formą ochrony przed niespodziewanymi sytuacjami, takimi jak zagubienie wysyłanej przesyłki lub jej zniszczenie. Większość nadawców kieruje się tylko i wyłącznie ceną usługi w danej firmie kurierskiej, lecz zapomina przy tym o możliwości dokupienia usługi dodatkowej w postaci ponadstandardowego ubezpieczenia.

To rozwiązanie, które ma jednak zarówno plusy, jak i niewielkie minusy, dlatego nie zawsze się opłaca i jest niezbędne. Są takie przypadki, kiedy ubezpieczenie dodatkowe jest zupełnie niepotrzebne oraz takie, kiedy naprawdę warto je wykupić.

Co to jest ubezpieczenie przesyłki?

Firmy kurierskie starają się dbać o swoich klientów, dlatego pracownicy poświęcają szczególną uwagę każdej przesyłce i starają się otoczyć ją jak najlepszą opieką. Nie zawsze jednak się to udaje i zdarza się, że wysyłana paczka po prostu się zniszczy, lub – co zdarza się niezwykle rzadko – zagubi się podczas transportu. To bardzo niekomfortowa sytuacja zarówno dla nadającego, jak i odbiorcy, gdyż może wywoływać duże straty materialne. Jednak takie sytuacje spotykają klientów niezwykle rzadko, dlatego większość osób nie obawia się tego i nadaje paczki bez wykupienia usługi dodatkowej w postaci ubezpieczenia. To bardzo często okazuje się błędem.

Usługa dodatkowego ubezpieczenia to kwota, którą wypłaci nam przewoźnik w chwili zaginięcia przesyłki lub po jej uszkodzeniu. Właśnie dlatego warto, by była to kwota rzeczywista, aby móc osiągnąć 100% zwrotu za zniszczoną przesyłkę. Co ciekawe, każda firma kurierska ma podstawowe ubezpieczenie wliczone w koszt standardowej przesyłki, a jego kwota zazwyczaj znajduje się w przedziale 50,00 – 500,00 złotych. Oznacza to, iż każda przesyłka jest objęta bezpłatną ochroną do tej właśnie kwoty, dlatego podczas składania zamówienia nie zawsze jest potrzeba wykupowania usługi dodatkowej.

Jakie są zalety ubezpieczenia przesyłek kurierskich?

Do największych zalet ubezpieczenia przesyłek kurierskich należy z pewnością zabezpieczenie przed stratami wynikającymi z zagubienia paczki lub jej zniszczenia. Dzięki temu nadawca i zarazem odbiorca są w pełni zabezpieczeni finansowo, gdyż bez problemu można odzyskać pełną kwotę i nabyć tę samą rzecz ponownie lub wysłać ją po raz drugi.

W jaki sposób przesyłka może zaginąć?

Istnieją różne okoliczności zagubień przesyłek. Większość firm kurierskich bardzo dokładnie kontroluje całą drogę każdej paczki za pomocą specjalnych skanerów, którymi pracownicy skanują przesyłkę podczas sortowania, wydawania do doręczenia czy podczas postojów w kolejnych magazynach. Właśnie dzięki temu możemy śledzić losy każdej przesyłki i monitorować jej ostatnią pozycję. Niestety paczki mogą się zagubić nawet mimo częstego skanowania i sprawdzania statusów.

Przykładowo zdarzają się kradzieże zazwyczaj dokonywane przez osoby niezatrudnione w danej firmie kurierskiej, np. wskutek włamania. To sytuacje zupełnie niezależne od przewoźnika. Równie problematyczne bywają wypadki ciężarówek z dużą ilością paczek, podczas których przesyłki mogą wypaść i tym samym stanowić łatwy cel dla złodziei.

Na czym polega zniszczenie przesyłki?

Jednak klienci, kupując ubezpieczenie, chcą także zabezpieczyć się przed zniszczeniem drogocennych przedmiotów umieszczonych wewnątrz przesyłki. Wbrew pozorom uszkodzenia nie występują zbyt często, ale jednak jest ich zdecydowanie więcej niż zagubień czy kradzieży. W opinii publicznej krąży dość krzywdząca opinia, że za uszkodzenia paczek odpowiadają zazwyczaj niedelikatni kurierzy, którzy rzucają nimi podczas sortowania i nie dbają o ich należytą ochronę.

Nie jest to prawdą, gdyż droga każdej paczki jest bardzo dokładnie śledzona i w chwili jej uszkodzenia zarząd jest w stanie stwierdzić praktycznie ze stuprocentową pewnością, kto zawinił. Niewielu pracowników decyduje się na taki krok.

Uszkodzenia zazwyczaj powstają wskutek czynników zupełnie niezależnych od każdej firmy kurierskiej. Problematyczne są np. uszkodzenia sąsiadujących przesyłek przez paczkę, wewnątrz której znajdują się uszkodzone rzeczy płynne. Wówczas podczas wycieku z pewnością zostaną zalane także inne paczki, w których może znajdować się kosztowna, delikatna zawartość. Często mają miejsce także stłuczki czy wypadki drogowe. Przesyłki podczas gwałtownego uderzenia mogą zostać całkowicie zniszczone. Takich sytuacji jest bardzo wiele i nie sposób ich wymienić.

Wady ubezpieczenia przesyłki

Tak naprawdę jest tylko jedna wada wykupienia dodatkowego ubezpieczenia przesyłki – cena. Koszt zlecenia staje się nieco wyższy i tym samym wielu klientów nie decyduje się na jej wykupienie. To jednak błąd, gdyż w realnym scenariuszu ceny dodatkowego ubezpieczenia są bardzo niskie, a ich wykupienie nie powinno nadwyrężyć budżetu zlecającego. Okazuje się zatem, że dodatkowe ubezpieczenie przesyłki jest praktycznie niezbędne w przypadku wysyłania przedmiotów kosztownych i powinno się brać je pod uwagę podczas składania zamówienia na usługę kurierską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery + 3 =